Just in time, czyli metodologia „dokładnie na czas”

Just in time, czyli metodologia „dokładnie na czas”

Optymalizacja produkcji jest jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa.

Czym jest koncepcja JIT? I czy sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytanie.

Just in time to technika zarządzania produkcją. Jej główną cechą jest minimalizacja. Poprzez dostarczanie materiałów, niezbędnych do realizacji danego procesu produkcyjnego, dokładnie w określonym czasie i wymaganych ilościach.

Wybór takiego podejścia zapewne nie należy do najłatwiejszych, jednakże decydując się na jego wykorzystanie Twoja firma może wiele zyskać.

Najważniejszą zaletą tego typu podejścia będzie redukcja kosztów związanych z magazynowaniem, także poprawa terminów jak i jakości dostaw. Wdrożenie JIT powinno wiązać się z równoczesnym rozwojem łańcucha dostaw. Dzięki temu osiągniesz większą jakość wytwarzanych towarów.

Gdzie takie rozwiązanie może mieć zastosowanie?

W produkcji typu pull, która wytwarza tyle produktów na ile jest w tej chwili zapotrzebowanie.  Przedsiębiorstwo powinno przeprowadzić prognozę ile, i jakich konkretnie towarów musi dostarczyć. A następnie dostosować produkcję, aby tą potrzebę zrealizować. Jeśli Twoja firma działa w ten sposób pomyśl nad wprowadzeniem metodologii JIT.

 

Źródło: http://przemysl-40.pl/index.php/2018/07/24/just-in-time-jit-a-system-erp-czyli-metoda-dokladnie-na-czas-w-praktyce/