„Holenderscy producenci maszyn działają głównie poza Holandią”

„Holenderscy producenci maszyn działają głównie poza Holandią”

Holenderski rynek nie jest już tym rynkiem, na którym koncentrują się holenderscy producenci maszyn. STYLE CNC Machines dostarcza swoje produkty na całym świecie od 1991 roku; jedynie pięć do dziesięciu procent obrotów firmy pochodzi z Holandii. Ale w jaki sposób konkurować za granicą i jakie wyzwania stoją w przedsiębiorczości międzynarodowej?

„Konkurujemy naszym innowacyjnym oprogramowaniem. Jest ono unikalne w skali światowej”, mówi Bastiaan Clement, dyrektor zarządzający w STYLE CNC Machines. „Od 27 lat dostarczamy produkty na rynek międzynarodowy, a obecnie posiadamy trzy biura sprzedaży w Belgii, Czechach i Polsce, zatrudniające od dwóch do siedmiu pracowników. Mamy również jednego przedstawiciela handlowego w Monachium w Niemczech „, mówi Clement. Same maszyny tokarskie i frezarskie są jednak nadal produkowane w Holandii. „Nasze maszyny są produkowane w Holandii i to właśnie jest doceniane przez klienta. Oznacza to dobrą jakość, z której jesteśmy dumni i chcemy ją promować.”

Z racji tego, że maszyny są produkowane w Holandii i nie ma do nich tanich części z Chin, cena jest wyższa niż u niektórych producentów. „Możemy nie być w stanie konkurować poziomem cen, ale rekompensujemy to naszą znakomitą obsługą klienta. Zawsze postępujemy zgodnie z warunkami naszych umów i jesteśmy uczciwi. Jeśli coś nie jest możliwe, to informujemy o tym klienta. Ważne jest również, aby jasno określić, kto jest odpowiedzialny za co. Jeśli coś pójdzie inaczej niż planowano, bierzemy odpowiedzialność za ewentualne błędy. Obsługa klienta, którą oferujemy, zapewnia międzynarodową przewagę.”

Identyczni klienci

Chociaż STYLE CNC Machines staje w obliczu różnic kulturowych i innych wyzwań, Clement jest zdania, że w każdym kraju panują identyczne warunki. „Dostarczamy sprzęt firmom, które korzystają z naszych maszyn do produkcji pojedynczych sztuk i małych serii. Prawdziwym wyzwaniem pozostaje znalezienie odpowiednich klientów. Na przykład w Polsce wiele firm nie ma własnej strony internetowej. Ponadto, istnieje jeszcze bariera językowa.” STYLE CNC Machines kontaktuje się więc z osobami, które mogą znać ludzi z branży i pomóc w nawiązaniu znajomości.

Oprócz różnic kulturowych, istnieją również wyzwania w zakresie ceł importowych i innych procesów administracyjnych. „Potrzeba dużo czasu. Podróżowanie stało się łatwiejsze, ale wciąż wymaga czasu i zaangażowania.”

„Aby zająć się biznesem w skali międzynarodowej, musisz wziąć głęboki oddech i zaplanować działania.” uważa Clement. Receptą jest więc po prostu kontynuować, nie bać się i oszacować racjonalnie wymagany potencjał. „Ponadto, musisz wyjść z produktem do klienta. Klienci po prostu chcą zobaczyć tokarkę i frezarkę z bliska. Z tego powodu bierzemy udział w targach i poświęcamy dużo czasu na online marketing i social media. STYLE CNC Machines było obecne w tym roku na Techni Show, gdzie spółka zdobyła nagrodę Made in Benelux.”

Proste oprogramowanie

Aby prowadzić działania międzynarodowe, ważne jest śledzenie trendów w obszarze produkcji maszyn. „Obecnym trendem jest tworzenie inteligentnych maszyn w każdej branży. W tej chwili wymaga się możliwości zdalnego odczytu stanu maszyny i zaplanowania nadchodzących prac konserwacyjnych. Nasza firma nad tym pracuje, ale tutaj mamy do czynienia z różnymi aspektami bezpieczeństwa. Włączenie maszyny z dużej odległości może spowodować niebezpieczne sytuacje. Obecnie pracujemy nad kontrolerem Windows umożliwiającym przegląd zespołu. „- mówi Clement. Cały czas firma wprowadza ulepszenia w oprogramowaniu STYLE. „Nasz system sterowania jest wyjątkowy. Ułatwia programowanie tokarek i frezarek. Firmy mogą w danym czasie przeszkolić do pracy z maszynami więcej osób i w ten sposób reagować na niedobór dobrze wyszkolonych pracowników. Nasi klienci mają mniejsze trudności ze znalezieniem dobrze wyszkolonego personelu technicznego. Oprogramowanie działa doskonale, ale zawsze jest coś do uproszczenia, poprawienia przejrzystości i efektywności. W ten sposób przechodzisz do tego widoku. Teraz są to trzy kroki, ale można by to ograniczyć do jednego kroku.”

Źródło: fpt-vimag.nl, 2.11.2018